Bize Ulaşın

0224 241 60 10

5. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması Sona Erdi


Yarışmaya 43 ülkeden, 262 sanatçıdan, toplam 607 karikatür başvurusu geldi

5. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması Sona Erdi
Ödül Almaya Hak Kazanan Karikatürler Açıklandı

 

Yarışmaya 43 ülkeden, 262 sanatçıdan, toplam 607 karikatür başvurusu geldi
 
Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında karikatür sanatına destek vermek amacıyla KalDer Bursa Şubesi’nin Anadolu Karikatürcüler Derneği iş birliğinde düzenlediği Karikatür Yarışması beşinci yılında sanatseverle buluşmaya devam ediyor.   
 
5. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması; 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde Bursa’da gerçekleşecek olan 16. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun ana teması olan “Dönüşümü Yönetmek” başlığı ile 30 Ekim 2017’de kamuoyuna ve sanatseverlere duyurulmuştu. Duyurunun ardından yarışmaya 43 ülkeden, 262 sanatçıdan, toplam 607 karikatür geldi. 19 Ocak 2018 tarihinde yapılan ön jüri toplantısında 112 eser ön elemeyi geçti. Karikatürlerin KalDer Bursa sosyal medya hesabında yayınlanmasıyla benzer ve kopya itirazları doğrultusunda 3 itiraz başvurusu geldi, 2 karikatür elendi. Son finale 110 karikatürün kalmasının ardından jüri 09 Şubat 2018 tarihinde toplanarak değerlendirmesini yaptı. Gizli oylama sonucu yarışmada ödül almaya hak kazanan karikatürler belirlendi. Jüri, ödül almaya hak kazananlar sanatçıları açıkladı:
 
Birinci Endonezya’dan
 
Birincilik Ödülü:   Abdul Arif  - Endonezya
İkincilik Ödülü: Vladimir Kazanevsky - Ukrayna
Üçüncülük Ödülü:   Constantin Sunnerberg (Cost.) - Belçika
Mansiyon 1: Giant Sugianto - Endonezya
Mansiyon 2:  Zlatko Krstevski - Makedonya
Mansiyon 3: Nikola Listes - Hırvatistan
Anadolu Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü: Kürşat Zaman - Türkiye
 
Kazananların ülkeleri: Endonezya, Ukrayna, Belçika,  Makedonya, Hırvatistan, Türkiye
 
Yarışmada finale kalan eserler ilk olarak 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde 16. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nda sergilenecek. Daha sonra Bursa’da farklı platformlarda sergiler devam edecek.
 
Yarışma sonucu hakkında bilgi veren KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Elbay “Toplumların birbirlerini tanımaları, iletişimlerinin güçlenmesi, kültürlerin yaygınlaşması ve dostluk köprülerinin kurulması adına sanatsal çalışmaların enerjisinin oldukça yararlı olduğuna inanıyoruz. Yarışmamızı geçen yıldan itibaren uluslararası başvuruları açtık. Dünyanın dört bir yanından karikatür geldi. Böylece Bursa’nın adının sanatsal faaliyetlerle anılmasına bizim de katkı sağladığımıza inanıyor ve gurur duyuyoruz. Yarışmada ödül alanları kutluyorum. Kurumsal sosyal sorumluluk alanında karikatür sanatını desteklemek amacıyla, yarışmamız önümüzdeki yıllarda devam edecek.” 
 
Anadolu Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aykanat “Zor konuları başarılı simgelerle çizmek kolay değildir, beş yıldır sanatçılar belirlenen tema ile yarışmada ustalıklarını sergiliyor.  Jüri değerlendirme yaparken yarışma konusuna uygunluk, çizim kalitesi, karikatür kurallarına uygunluğu, estetik/grafik değerleri, yaratıcılık/özgünlük, başka yarışmalarda ödül alıp almadığı gibi kriterlere göre değerlendirmelerini yaptı. Güzel bir yarışma süreci geçirdik. Karikatürün etkin gücü ile sanatçılar ‘Dönüşümü Yönetmek’ konusunu yorumladı” diye konuştu. 
 
Jüri Üyeleri;
1. Ahmet Aykanat (Türkiye) Karikatürist
2. Mehmet Kahraman (Türkiye) Karikatürist
3. Cüneyt Şenyavaş (Türkiye) Karikatürist 
4. Mehmet Zeber (Türkiye) Karikatürist
5. Halit Kurtulmuş (Türkiye) Karikatürist
6. Klaus Pitter (Avusturya) Karikatürist
7. Ivailo Tsvetkov (Bulgaristan) Karikatürist
8. Erdal Elbay (Türkiye) KalDer Bursa  
9. Aykan Kurkur (Türkiye) KalDer Bursa  
10. Arzu Özel (Türkiye) KalDer Bursa

 

 

Habere ait diğer görseller


Birlikte Çalışıyoruz

İŞ BİRLİKLERİMİZ


  • İSTANBUL GENEL MERKEZ
  • ANKARA ŞUBE
  • BURSA ŞUBE
  • ESKİŞEHİR ŞUBE
  • İZMİR ŞUBE
  • KAYSERİ TEMSİLCİLİĞİ
  • TRAKYA TEMSİLCİLİĞİ
  • DOĞU MARMARA GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ
  • BATI AKDENİZ GÖNÜLLÜ TEMSİLCİLİĞİ